Uspořádej výstavu na téma související s klimatickou krizí. Jak na to?
Vytipuj si vhodné prostory ve své obci nebo v blízkém městě. Může to být obecní knihovna, místní kavárna, městský park nebo třeba škola.
Obsah výstavy můžeš připravit svépomocí, s místním akčním spolkem, s přáteli nebo třeba ve škole v rámci výuky. Pokud tě nenapadá, jak výstavu vytvořit, můžeš se zkusit poptat i v blízké pobočce neziskové organizace, která se věnuje tématům ochrany přírody a klimatu.
Můžeš si ale domluvit i zapůjčení výstavy, kterou už někdo vytvořil, vystavil a v současné době umožňuje zapůjčení či zaslání digitální verze pro další využití:
Stáhněte nebo půjčte si existující výstavy
Výstava Týdne pro klima 2025
Výstava Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu vznikla v rámci Týdne pro klima 2025 s cílem přispět k veřejné debatě o klimatické krizi. Výstava upozorňuje na naléhavou potřebu hlubokých změn, jež budou pro řešení klimatické krize nezbytné, kromě toho chce ale nabídnout i inspiraci pro konkrétní spravedlivá a udržitelná řešení napříč různými segmenty našeho společného života na planetě. Klade důraz na propojenost environmentálních, sociálních a ekonomických témat a zve návštěvníky a návštěvnice k aktivnímu přemýšlení o tom, jak se do systémových změn aktivně zapojit.
Jednotlivé panely zpracovali odbornice a odborníci z akademického a nevládního sektoru. Deset témat tvoří pestrou mozaiku poznatků a zkušeností: od dopadů klimatické krize na ženy a genderově podmíněných nerovností přes urbanismus a energetiku či roli přírody, vody nebo zemědělství v řešeních změny klimatu až po vize spravedlivé transformace společnosti směrem k udržitelnosti. Výstava neslibuje jednoduché návody. Nabízí spíš inspiraci při hledání odpovědí na otázku, jak může udržitelnější a spravedlivější svět vypadat a na co i na koho při hledání nové rovnováhy nezapomínat.
Výstava sestává z následujících panelů, na které zpracovali odborníci a odbornice témata týkající se klimatické krize:
- Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu (Jitka Martínková a Jiří Silný)
- Klima očima žen (Michaela Pixová)
- Zemědělství a jídlo (Michaela Pixová)
- Energie bez kompromisů (Milan Smrž, Eurosolar)
- Divočina je základ (Maroš Prčina)
- Doprava a urbanismus (Daniel White a kol., Laboratoř udržitelného urbanismu/AutoMat, z. s.)
- Ekonomika pro život (Jiří Silný)
- Klima jako příběh nespravedlnosti (Jitka Martínková)
- Chránit oceány a vrátit vodu krajině (Jan Freidinger a Dagmar Michalíková)
- AI: Výkon za každou cenu? (Juraj Hvorecký)
Jednotlivé panely popisují téma, problematiku spojenou s klimatickou krizí a především příklady dobré praxe (řešení) primárně z českého prostředí. Dále je na každém panelu QR kód, který zájemce a zájemkyně odkazuje na webovou stránku, kde si bude moci poslechnout podcast s autory a autorkami panelu, zhlédnout webinář o tématu, nebo prostudovat další články a zdroje.
Základní informace o výstavě:
- 10 panelů velikosti A1 na výšku
- k zapůjčení zdarma, posíláme zdarma, nebo možnost osobního vyzvednutí v Praze na adrese Fair & Bio obchodu na Florenci (Sokolovská 29, Praha 8)
- máme k zapůjčení dvacet kopií
- půjčení možné od 23. května 2025, datum vrácení výstavy na domluvě
- pro rezervaci výstavy pište prosím na e-mail:
Podrobnější texty k jednotlivým tématům výstavy najdou diváci také na webu www.tydenproklima.cz/vystava. Kromě textů se jednotlivým tématům věnuje i nová série podcastu Fair&Bio a doprovází ji také série webinářů v režii Ekumenické akademie.
Výstava za klima
Výstavu za klima společně vytvořili manželé Zamouřilovi. V tištěné podobě je k dispozici k zapůjčení v Praze-Vinohradech. (Je vytištěna na kartonu a není tudíž vhodná do venkovních prostor.)
Můžete si ale domluvit i zaslání digitální verze, ze které si tištěnou verzi připravíte sami v podobě a v rozměrech, které vám budou vyhovovat. Podmínkou je uvést v rámci výstavy i první obraz s informací, kdo je autorem. Více o výstavě. http://vystava.zamolex.cz/.
Pro zapůjčení výstavy nebo zaslání dat kontaktujte autorskou dvojici na mailech:
Ukázka obrazu z výstavy:
Výstava o klimatu a možnostech transformace energetiky (od EUROSOLAR)
Výstava ve 12 obrazech popisuje problémy spojené se spalováním fosilních paliv a ukazuje cestu k možné transformaci energetiky. Cestou je přechod na obnovitelné zdroje, výstava mj. upozorňuje na rizika plynoucí z přílišného spoléhání na jadernou energetiku a varuje i před dogmatem stálého růstu. Divačky a diváky naopak seznamuje s příklady dobré praxe. Představuje příklad české obce Kněžice nebo příklady solarplus domů z Česka i ze zahraničí. Ty vyrábějí víc energie, než samy spotřebují. Seznam panelů:
- Fosilní spotřeba a její následky
- Země a důsledky stoupajícího CO2
- Jaderná energie vs. obnovitelná energie
- Jaderná energie vs. válka a násilí
- Jaderná energie vs. naše zdraví
- Změnit energetický systém lze!
- Solarplus domy zásobují energií
- Těžba uranu u nás i ve světě
- Nutné základní kroky proměny
- Energie z obnovitelných zdrojů
- Opusťme dogma stálého růstu
- Nezavírejme oči před problémy
Pokud máte zájem o výstavu, tedy 12 obrazů ve formátu pdf (k tisku v rozměrech až 190 x 121 cm), můžete napsat Milanovi Smržovi z EUROSOLAR:
Ukázka obrazu z výstavy:
Výstavy na stromech
Výstavy od Fairtrade Česko a Slovensko je možné zapůjčit ve spolupráci s organizací Na mysli. K dispozici jsou buď papírové plakáty nebo kapa desky. Tématicky je možné vybírat z výstav proběhlých v minulých ročnících akce.
Pro další informace či zapůjčení napiš na
Klima se mění, změň se i ty! (výstava od CI2, o.p.s.)
Tematicky je výstava zaměřena na globální změnu klimatu a možnosti jeho ochrany. Srozumitelnou a názornou formou uvádí základní fakta o globální změně klimatu, jejich příčinách a dopadech, představuje možnosti, jak na přicházející změny reagovat a nabízí konkrétní opatření, která přispívají k ochraně klimatu, zmírnění projevů a dopadů těchto změn či možnostech adaptace měst i jednotlivců. Odpoví na otázky typu: proč žijeme ve skleníku, jaká teplota by byla na Zemi bez skleníkových plynů, jak dlouho vydrží skleníkové plyny v atmosféře, jak se mění klima Země, jak rychle a proč, zda se podílí na těchto změnách člověk, jaký dopad mají tyto změny na náš svět, co dělá svět pro to, aby klima chránil, jak můžou pomoct města a jak můžeme přispět my sami apod.
Jednotlivé panely je možné si prohlédnout na webové stránce výstavy, viz. https://puvodni-vystava.klimasemeni.cz/
Výstava je vhodná pro veřejnost, veřejnou správu, školy – učitele i studenty, firmy a další instituce se zájmem o ochranu klimatu.
Témata jednotlivých výstavních panelů: 1. Žijeme ve skleníku – informace o skleníkovém efektu a skleníkových plynech; 2. Jak a proč se mění klima Země – vliv člověka; 3. Dopady změny klimatu ve světě – co vše může být dotčeno; 4. Dopady změny klimatu v ČR a v Evropě – prognózy pro ČR; 5. Lidé a emise skleníkových plynů – hlavní zdroje emisí; 6. Infrastruktura pro čistší budoucnost – příklady možných opatření; 7. Moje vlastní změny, které pomáhají – jak můžeme přispět; 8. Města a adaptace na změnu klimatu – příklady opatření ve městech; 9. Adaptace je důležitá pro každého – příklady opatření pro každého z nás; 10. Světové úsilí zmírnit změny klimatu – ekonomické dopady a co dělá svět; 11. Kompenzovat emise může každý! – offsetové projekty; 12. Informace o výstavě
Pokud byste měli o výstavu zájem nebo se chtěli na něco zeptat, můžete se ozvat na
Podmínky organizace CI2, o.p.s. pro zápůjčku: Výstava je k zapůjčení fyzicky na lokalitu zájemce, vhodná je do vnitřních i venkovních prostor. Součástí je 12 ks závěsných panelů typu roll up o rozměrech 200 cm (v) x 90 cm (š), konstrukce na instalaci panelů (3 x 3 m) a výstavní stan. Panely je možné zavěsit i mimo konstrukci, pokud na to zájemce má prostor. Pokud by byl zájem, je možné výstavu doprovodit přednáškou, při které bychom výstavu podrobně představili a pobavili se o jednotlivých tématech zmiňovaných na panelech (cca 1 hod). Dále je možné promítnout tematické videospoty či krátké filmy (kolem 30 min), pokud by to na místě dovolovalo technické zázemí.
Výstavu běžně půjčujeme na 2-3 týdny, po domluvě lze dobu upravit. Cena vypůjčení výstavy je 18 000,- Kč bez DPH a zahrnuje dopravu po Praze + okolí do 100 km (delší vzdálenosti jsou za příplatek na cestovné), instalaci a přednášku k výstavě (cca 1 hod). Pokud by si zájemce dopravu i instalaci zajistil sám, cena pak odpovídá 11 000,- Kč bez DPH. V tomto případě by si pak výstavu mohl vyzvednout buď v Praze nebo jiném městě, pokud by byla výstava zrovna někde vypůjčená. Můžeme připravit i propagační plakát, pokud by byl zájem (v ceně).