Výstava Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu
Výstava Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu vznikla v rámci Týdne pro klima 2025 s cílem přispět k veřejné debatě o klimatické krizi. Výstava upozorňuje na naléhavou potřebu hlubokých změn, jež budou pro řešení klimatické krize nezbytné, kromě toho chce ale nabídnout i inspiraci pro konkrétní spravedlivá a udržitelná řešení napříč různými segmenty našeho společného života na planetě. Klade důraz na propojenost environmentálních, sociálních a ekonomických témat a zve návštěvníky a návštěvnice k aktivnímu přemýšlení o tom, jak se do systémových změn aktivně zapojit.
Jednotlivé panely zpracovali odbornice a odborníci z akademického a nevládního sektoru. Deset témat tvoří pestrou mozaiku poznatků a zkušeností: od dopadů klimatické krize na ženy a genderově podmíněných nerovností přes urbanismus a energetiku či roli přírody, vody nebo zemědělství v řešeních změny klimatu až po vize spravedlivé transformace společnosti směrem k udržitelnosti. Výstava neslibuje jednoduché návody. Nabízí spíš inspiraci při hledání odpovědí na otázku, jak může udržitelnější a spravedlivější svět vypadat a na co i na koho při hledání nové rovnováhy nezapomínat.
Grafické zpracování výstavy: Lenka Wollmann Jehlíková a Marek Wollmann
Redakce výstavy: Jitka Martínková a Jiří Silný
Panely výstavy
- Úvodní panel/Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu (Jitka Martínková a Jiří Silný)
- Klima očima žen (Michaela Pixová)
- Zemědělství a jídlo (Michaela Pixová)
- Energie bez kompromisů (Milan Smrž, Eurosolar)
- Divočina je základ (Maroš Prčina)
- Doprava a urbanismus (Daniel White a kol., Laboratoř udržitelného urbanismu/AutoMat, z. s.)
- Ekonomika pro život (Jiří Silný)
- Klima jako příběh nespravedlnosti (Jitka Martínková)
- Chránit oceány a vrátit vodu krajině (Jan Freidinger a Dagmar Michalíková)
- AI: Výkon za každou cenu? (Juraj Hvorecký)
Jednotlivé panely popisují problematiku daného sektoru z perspektivy ochrany klimatu a přinášejí příklady dobré praxe a možných řešení primárně z českého prostředí.
Základní informace k půjčování výstavy:
- 10 plakátů velikosti A1 na výšku, zasíláme srolované v tubusech
- k zapůjčení zdarma, posíláme zdarma, nebo možnost osobního vyzvednutí v Praze na adrese Fair & Bio obchodu na Florenci (Sokolovská 29, Praha 8)
- máme k zapůjčení dvacet kopií
- půjčení možné od 23. května 2025, datum vrácení výstavy na domluvě
- pro rezervaci výstavy pište prosím na e-mail: jolana.radinova@ekumakad.cz
Kromě textů se jednotlivým tématům věnuje i nová série podcastu Fair&Bio a doprovází ji také série webinářů v režii Ekumenické akademie.
Jaké systémové změny nám pomohou k řešení změny klimatu?
V roce 2015 se 196 zemí světa (včetně Česka) podepsalo pod Pařížskou dohodu a zavázalo se udržet nárůst globální teploty pod hranicí 2 °C, a ideálně co nejblíže 1,5 °C do roku 2100. 150 zemí světa (zodpovědných za 89 % emisí) už přijalo i závazek klimatické neutrality. Přesto ale podle (spíše konzervativních) propočtů míříme zatím spíše ke katastrofickému oteplení o 3 °C. Hranici 1,5 °C překročí svět už v této dekádě.
Potřebujeme výraznou změnu. K zajištění výše uvedených cílů bychom potřebovali každoroční pokles emisí téměř o 10 %. Ve skutečnosti emise stále rostou. Každá další desetina stupně oteplení přitom znamená další ztráty, a to i na životech, a postupně zvyšuje také riziko překročení tzv. bodů zlomu hrozících klimatický rozvrat ještě urychlit. Transformovat energetiku ke snížení emisí nestačí, potřebujeme hlubší změny napříč sektory, a to citlivě vůči lidem. Od zisků za každou cenu a od nadměrné spotřeby zboží s krátkou životností bude třeba posunout důraz spíše ke kvalitě života. Proto je vhodné uvažovat o transformaci v širších socio-ekologických souvislostech. Jak si ji představit? Obrysy možných proměn přiblíží jednotlivé panely.
Jak je na tom Česko? EU přijala cíl snížit do roku 2030 emise alespoň o 55 % oproti roku 1990. V Zelené dohodě pro Evropu jsme si jako Evropa odsouhlasili cíl být do roku 2050 uhlíkově neutrální. Nevládní sektor ale upozorňuje, že férovým přispěním industrializovaných zemí (včetně Česka) k řešení klimatické krize by byly spíše ambicióznější závazky. Emise ČR sice od roku 1990 klesly, z velké části k tomu ale spíše náhodou přispěla dramatická proměna hospodářství po roce 1989. Po roce 2000 se pokles emisí výrazně zpomalil. Studie vyčíslující uhlíkový rozpočet pro Česko uvádějí, že jen v této dekádě bychom měli emise naší země snížit zhruba o dvě třetiny, pokud bychom se chtěli na řešení podílet skutečně férovým dílem.
Autoři: Jitka Martínková a Jiří Silný

Zdroj: infografika Emise skleníkových plynů v ČR podle sektorů od autora Fakta o klimatu, licencováno pod CC BY 4.0
Zdroj: infografika Uhlíkový rozpočet od autora Fakta o klimatu, licencováno pod CC BY 4.0
Řešení klimatické krize nebude jednoduché. Informací, technologií a možností máme ale k dispozici spoustu. Rozsáhlý výčet možností nabídli v roce 2022 například i stovky vědců a vědkyň světa v poslední zprávě Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) na téma mitigace. Zda se nám podaří poskládat společnou mozaiku udržitelného světa ale bude záviset už na každém z nás.
Jak si představit potřebnou proměnu k udržitelnějšímu světu v jednotlivých oblastech našeho fungování na Zemi? To přiblíží následující stránka, která dále rozvíjí stručnější texty obsažené ve výstavě Krajiny změny.
Panely výstavy podle jednotlivých sektorů
Náhledy jednotlivých panelů si můžete prohlédnout ZDE. Pokud máte zájem o tisková data k výstavě, napiště na: jolana.radinova@ekumakad.cz

Divočina je základ

Klima očima žen

AI: Výkon za každou cenu?

Zemědělství a jídlo

Klima jako příběh nespravedlnosti
Chránit oceány a vrátit vodu krajině

Doprava a urbanismus
_thumbnail.png)
Ekonomika pro život

Energie bez kompromisů
Výstava vznikla v rámci Týdne pro klima 2025 pod záštitou Ekumenické akademie. Klade si za cíl přispět k debatě o řešení klimatické krize, poukázat na méně známé souvislosti a přiblížit vybrané příklady možných řešení. Ke zpracování jednotlivých panelů byli přizváni odborníci a odbornice z akademického a nevládního sektoru. Spíše než vyčerpávající návod nabízí mozaiku poznatků a zkušeností, ze kterých můžeme společně skládat udržitelný svět.
Výstava vznikla za finanční podpory Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy. Vyjádřené názory a stanoviska jsou pouze názory a stanoviska Ekumenické akademie, z. s. a nemusejí nutně odrážet názory a stanoviska Ministerstva životního prostředí a Evropské unie a tyto za ně nemohu nést zodpovědnost.