Jak se do Týdne pro klima zapojit na úrovni obce/města?

Zavádějte účinná klimatická opatření a využijte Týden pro klima a formát zajímavých akcí k tomu, aby byla opatření vidět a mohli jste je komunikovat na veřejnost!

 

1. Začněte pro klima něco dělat!

Zatím ve vaší obci nic nepodnikáte? Dejte si závazek a při příležitosti Týden pro klima vstupte např. do Paktu starostů a primátorů, kde získáte podporu a k nejdůležitějším krokům, které můžete dělat. V rámci Týdne pro klima bude ideální příležitost tento důležitý krok veřejně oznámit a oslavit!

Konkrétní inspiraci pro první kroky najdete v materiálech organizací Klimatické koalice (zvlášť v brožuře Zapojujeme města do klimatických řešení I: tipy pro municipality) nebo výtahu pro obce z učebnice o ochraně klimatu Ekologického institutu Veronica.

 

2. Už pro klima něco děláte? Skvělé! Pokračujte dál a dejte o tom vědět. Bez příkras a greenwashingu.

Už na úrovni obce pro klima něco podnikáte? Jste součásti Paktu starostů a primátorů nebo Unie komunitní energetiky? Uspořádejte osvětovou přednášku nebo “den otevřených dveří”. Dejte o vašich záměrech vědět veřejnosti a zajímejte se, jaké další kroky by uvítali občané.

 Nejdůležitější je dělat skutečné kroky k záchraně klimatu a planety. Dávejte si veřejné závazky, ať je vidět, že to s klimatem myslíte vážně. Při příležitosti Týdne pro klima je pojďte ukazovat veřejně. Vužijte některý z hravých formátů pro akci, na které své kroky a plány představíte.

 

 

3. Inspirujte se tipy z kuchařky akcí, např.

  • Vytvořte warming stripes - pruhy znázorňující oteplování Země. Najdete v obci zeď, plot nebo jinou plochu na kterou můžete přímo namalovat pruhy nebo umístit banner? Uspořádejte v rámci představení vašich klimatických kroků akci, na které pruhy společně vytvoříte! Každý den vám pak budou připomínat váš záměr v podobě klimatických závazků. Vytvoření warming stripes se hodí také k vyhlášení stavu klimatické nouze. 
  • Uspořádejte akci ve spolupráci s místní knihovnou - možná už mají zkušenost z minulého ročníku! Např. promítnutí dokumentu s dobrou praxí může být skvělý začátek pro představení opatření nebo plánů ve vaší obci..
  • Zvažte vytvoření zelené stěny nebo zelené střechy na obecním pozemku či budově. Pro začátek se počítá i symbolický kousek spojený s osvětou!
  • Vyrobte biouhel a prozkoumejte, jak se dá využít v modro-zelené infrastruktuře
  • Máte plán pro udržitelnou mobilitu? Podporujete aktivně veřejno dopravu a infrasturkturu pro cyklisty? Dejte o tom vědět v rámci pořádání cyklojízdu.

Myslete vždy na to, abyste hravou a osvětovou akci spojili se skutečnými kroky, které ve zmírňování klimatické krize přispějí. Komunikujte v rámci akce jaké klimatické závazky si dáváte, co pro klima děláte nebo k čemu se zavážete. 

Jak se do Týdne pro klima zapojit na úrovni obce/města?

Další druhy akcí:

Klimatická koalice
Ekumenická akademie
Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.