Půjčte si výstavu Týdne pro klima 2025

Na květen 2025 pro vás tým Týdne pro klima chystá zcela novou panelovou výstavu, kterou si můžete vypůjčit a využít ji na svých akcích Týdne pro klima 2025!

Výstava Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu vznikla v rámci Týdne pro klima 2025 s cílem přispět k veřejné debatě o klimatické krizi. Výstava upozorňuje na naléhavou potřebu hlubokých změn, jež budou pro řešení klimatické krize nezbytné, kromě toho chce ale nabídnout i inspiraci pro konkrétní spravedlivá a udržitelná řešení napříč různými segmenty našeho společného života na planetě. Klade důraz na propojenost environmentálních, sociálních a ekonomických témat a zve návštěvníky a návštěvnice k aktivnímu přemýšlení o tom, jak se do systémových změn aktivně zapojit.

Jednotlivé panely zpracovali odbornice a odborníci z akademického a nevládního sektoru. Deset témat tvoří pestrou mozaiku poznatků a zkušeností: od dopadů klimatické krize na ženy a genderově podmíněných nerovností přes urbanismus a energetiku či roli přírody, vody nebo zemědělství v řešeních změny klimatu až po vize spravedlivé transformace společnosti směrem k udržitelnosti. Výstava neslibuje jednoduché návody. Nabízí spíš inspiraci při hledání odpovědí na otázku, jak může udržitelnější a spravedlivější svět vypadat a na co i na koho při hledání nové rovnováhy nezapomínat.

Na výstavě, která tematizuje nutnost systémových změn v řešení klimatické krize, pracovali přední čeští odborníci a odbornice a na deseti panelech popisují tato témata:

  1. Krajiny změny: cesty k udržitelnému světu (Jitka Martínková a Jiří Silný)
  2. Klima očima žen (Michaela Pixová)
  3. Zemědělství a jídlo (Michaela Pixová)
  4. Energie bez kompromisů (Milan Smrž, Eurosolar)
  5. Divočina je základ (Maroš Prčina)
  6. Doprava a urbanismus (Daniel White a kol., Laboratoř udržitelného urbanismu/AutoMat, z. s.)
  7. Ekonomika pro život (Jiří Silný)
  8. Klima jako příběh nespravedlnosti (Jitka Martínková)
  9. Chránit oceány a vrátit vodu krajině (Jan Freidinger a Dagmar Michalíková)
  10. AI: Výkon za každou cenu? (Juraj Hvorecký)

Jednotlivé panely popisují téma, problematiku spojenou s klimatickou krizí a především příklady dobré praxe (řešení) primárně z českého prostředí. Dále je na každém panelu QR kód, který zájemce a zájemkyně odkazuje na webovou stránku, kde si bude moci poslechnout podcast s autory a autorkami panelu, zhlédnout webinář o tématu, nebo prostudovat další články a zdroje.

Základní informace o výstavě:

- 10 panelů velikosti A1 na výšku
- k zapůjčení zdarma, posíláme zdarma, nebo možnost osobního vyzvednutí v Praze na adrese Fair & Bio obchodu na Florenci (Sokolovská 29, Praha 8)
- máme k zapůjčení dvacet kopií
- půjčení možné od 23. května 2025, datum vrácení výstavy na domluvě
- pro rezervaci výstavy pište prosím na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Podrobnější texty k jednotlivým tématům výstavy najdou diváci také na webu www.tydenproklima.cz/vystava. Kromě textů se jednotlivým tématům věnuje i nová série podcastu Fair&Bio a doprovází ji také série webinářů v režii Ekumenické akademie.

Projekt vznikl pod záštitou Ekumenické akademie za finanční podpory Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy.

Půjčte si výstavu Týdne pro klima 2025
Klimatická koalice
Ekumenická akademie
Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.