Na Pražské náplavce vznikne instalace upozorňující na klimatickou krizi

Tiskové avízo z 8. září 2022

V den zahájení Týdne pro klima vznikne ve veřejném prostoru na Náplavce v Praze závěsný banner tzv. „Warming stripes“ (barevné pruhy znázorňující globální oteplování). Inspirace pochází z kuchařky na webu Týdne pro klima, kde je podrobný návod. Malovat se bude 12. září od 9:00 přímo na náplavce. 

Součástí banneru bude i webová adresa, kde je možné se dočíst základní fakta o klimatu: faktaoklimatu.cz.

Při malování budou k dispozici  informace o petici Climate of Change. Ta je součástí letošního Týdne pro klima a bude možné ji na místě i podepisovat. 

Celá akce bude vizuálně zajímavá. Plátno bude mít rozměr cca 6 x 2,5 metrů.

V rámci Týdne pro klima proběhne více než 100 podobných akcí po celé České republice i v online prostoru.

Malování warming stripes na náplavce organizuje ve svém volném čase filmová produkční Barbora Kinkalová s přáteli: "Chtěli jsme dostat téma klimatické krize do veřejného prostoru, protože kromě války je to věc, která nás teď opravdu pálí. A je jasné, že jestli nezačneme jednat, tak nás také spálí."

Jitka Martínková k Klimatické koalice (organizace, jež letošní Týden pro klima pořádá), dodává: “Malování tzv. warming stripes na pražské náplavce bude jednou z prvních akcí letošního Týdne pro klima. Vizualizace jednoduše, ale velmi názorně ukazuje, že nárůst globální teploty už není názorem, ale dávno potvrzeným faktem. Z warming stripes vidíme i to, že situace se rychle zhoršuje. V Česku přitom roste teplota 2x rychleji, než je globální průměr.

 

Místo tvorby a místo následné instalace: https://mapy.cz/s/kukosoguge.

warming stripes pro Českou republiku
Klimatická koalice