Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

WikiKlima Editaton

17. 6. 2021 v 16:00 - 20:00

Zajímáte se o klimatické problémy a chtěli byste obohatit obsah Wikipedie (a dalších Wikimedia projektů) o nové články nebo rozšířit již existující?

Jste úplní nováčci? Připojte se, vše potřebné vás naučíme! Pro pomoc nováčkům zajistíme lektory editování Wikipedie.

Akce je určená pro úplné nováčky i zkušené wikipedisty/ky.

Postup:

  • Online setkání: Registrujte se na online setkání (formulář zde) a editujte společně s ostatními v rámci tzv. editatonu. Nováčkům se budou věnovat naše lektorky a lektoři
  • Nejlépe si předem vytvořte uživatelský účet. Urychlí nám to práci na místě (návod a bližší informace nebo videonávod).
  • Přihlaste se také na tzv. Nástěnku, která bude fungovat jako komunikační prostředí.
  • Ideálně si předem vytipujte vlastní téma (tipy na články v sekci níže) a připravte si zdroje.
  • Články můžete psát v libovolném jazyce.
  • Po akci vás prosíme o vyplnění krátkého dotazníku

Proč se zapojit

Klimatická změna, sucho, globální oteplování, klimatická krize. To jsou pojmy, které se po překonání COVIDové krize začínají opět vracet do médií a s daleko větším důrazem, protože diskuse o tom, zda změnu klimatu způsobují lidé ukončili vědci již dávno, ale nyní už ji ukončili i politici a začínají přijímat zásadní opatření. Evropská unie přistoupila k radikálním závazkům snižování emisí skleníkových plynů – o 55 % do roku 2030, na nulu v roce 2050. To vše znamená radikální změny ve společnosti. Právě Wikipedie je médiem, kam se často obrací lidé, když o klimatu chtějí něco vědět – ale často tam informace nenacházejí, protože stránky, které souvisí s tímto tématem často buď chybí, nebo obsahují naprosto nedostačující informace. Z tohoto důvodu byl založen WikiProjekt Změna klimatu, který se postupně snaží tyto nedostatky postupně napravit.

Témata ke zpracování

Seznam článků k vylepšení najdete zde:

Další podrobnosti k akci najdete přímo na Wikipedii, kde se také můžete dočíst o jejím pokračováním v rámci tzv. Wikiklima výzvy 2021, která bude trvat až do 31. srpna 2021 a doufáme, že se nám během ní povede do Wikipedie přidat i aktuální informace, která přinese nejnovější zpráva IPCC, která bude zveřejněná na začátku srpna.

Podrobnosti

Datum:
17. 6. 2021
Čas:
16:00 - 20:00
Rubrika Akce:
View Akce Website

Místo konání

online

Pořadatelé

Wikimedia Česká republika
Centrum pro otázky životního prostředí UK
Společnost pro trvale udržitelný život
Jiří Dlouhý